A 4. Sinquefield Kupa ötödik fordulójában a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov nyert a kínai Ding Liren ellen, félpontos előnnyel vezet. A többi játszma döntetlennel ért véget. Az amerikai Fabiano Caruana nem tudott visszavágni dortmundi vereségéért, a francia Maxime Vachier-Lagrave ellenfele segítségével elkerülte második vereségét. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és az amerikai Wesley So az olasz megnyitásban vívott meg, az elméleti párbajban So állta a sarat. Az orosz Peter Szvidler nem tudta kihasználni kedvezőbb esélyeit az amerikai Hikaru Nakamurával szemben. A holland Anish Giri és az örmény Levon Aronjan sem bírt egymással. A pihenőnap után csütörtökön folytatódik a pontvadászat.

13909257_1369932249687770_3019136515371063457_o

A St. Louisban zajló 4. Sinquefield Kupán a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov győzelme megszakította a remiszériát, a spanyol megnyitású partiban megfosztotta veretlenségétől a kínai olimpiai bajnok Ding Lirent. A kínai sakkozó újítása nem vált be, Topalov előnybe került. A középjátékban az exvilágbajnok nem játszott kellő eréllyel, Ding Lirennek reális remiesélyei támadtak. A kritikus állásban azonban hibázott, királya védtelen maradt, ez a vesztét okozta. Topalov félpontos előnnyel várhatja a viadal második félidejét.

Közel állt első győzelmének megszerzéséhez az amerikai Fabiano Caruana, de nem tudott visszavágni a dortmundi tornán elszenvedett vereségéért, a francia Maxime Vachier-Lagrave döntetlenre mentette a játszmát. A bonyolult szicíliai védelmű ütközetben MVL hibázott, kimaradt a közbeiktatott gyalogsakk lehetősége. Caruana elmulasztotta a c5-ös áttörést, majd a bástyacserékkel végképp kiengedte előnyét.

Az olasz megnyitásban vívott érdekes elméleti párbajt az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és az amerikai Wesley So. A generációs párharcban So gyalogáldozattal jutott kielégítő ellenjátékhoz, Anand nem kockáztatott, a sorozatos cserék egyenlő álláshoz vezettek.

Topalovot félpontos hátránnyal üldöző trió harmadik tagja, az örmény Levon Aronjan a holland Anish Girivel osztozott meg a ponton. Giri kicsit kedvezőbb állásában nem talált jó folytatást, változatlanul nyeretlen.

A rajtnál elkövetett súlyos hibák után magára talált az orosz Peter Szvidler. Az amerikai Hikaru Nakamura királyindiai védelme ellen kecsegtető pozíciót ért el. A lebonyolításba azonban hiba csúszott, Nakamura ellenesélyt talált, küzdelmük örökös sakkal ért véget.

sinquefield00-banner (1)

Az 5. forduló eredményei:
Anish Giri (holland, 2769) – Levon Aronjan (örmény, 2792) döntetlen (Angol megnyitás, 30)
Viswanathan Anand (indiai, 2770) – Wesley So (amerikai, 2771) döntetlen (Olasz megnyitás, 30)
Veszelin Topalov (bolgár, 2761) – Ding Liren (kínai, 2755) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 66)
Peter Szvidler (orosz, 2751) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2791) döntetlen (Királyindiai védelem, 41)
Fabiano Caruana (amerikai, 2807) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2819) döntetlen (Szicíliai védelem, 47)